ARCHITEKTURA NATURALNA

Wokół centrum Osady, czyli terenu będącego własnością naszej Fundacji są tereny pod budowę indywidualnych domów mieszkalnych. Działki te mają nieco powyżej 3000 m 2 każda.
Warunkiem nabycia takiej działki w Osadzie jest zobowiązanie się do wybudowania tamże budynku w technologiach budownictwa naturalnego,  zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Czym jest zatem budownictwo naturalne?
To powrót do źródeł. Budownictwo z drewna, gliny, słomy czy z zapomnianych już trochę z konopi! Te technologie w połączeniu z nowoczesną techniką pozwalają wypracować nową jakość przestrzeni mieszkalnej. Takie budowanie to innowacja oparta o tradycję!
Mamy w Polsce przepisy pozwalające na budowę domów z gliny. Z uzyskaniem zgody budowlanej nie ma problemu.
W naszej osadzie projektowaniem zajmuje się mgr inż. arch. Jacek Gałąska. Na jego stronie internetowej http://jg-architekt.manifo.com dostępne są zarówno projekty katalogowe jak i projekty indywidualne.
Taki dom jest nie tylko tańszy od domu murowanego ale przede wszystkim zdrowszy. A zdrowie jak wiadomo jest najważniejsze. Odpowiedni mikroklimat łatwość ogrzewania zimą i chłód latem gwarantują wygodę i komfort mieszkania.
Cena wybudowania domku w technologiach naturalnych jest około od 1/3 do 1/2 tańsza niż budynków wykonywanych w technologiach murowanych. Ceny zależą od kosztów pozyskania materiałów i od ceny robocizny w danym regionie. Przy pracy własnej inwestora z rodziną lub przyjaciółmi koszt ten znacznie się obniża.