Zbliża się  sezon zajęć i warsztatów pod nazwą ZIELONE POJĘCIE. W związku z nim potrzebujemy wolontariuszy, którzy chcą włączyć się w przygotowania i pomoc przy zajęciach na terenie Osady. Osoby chętne do pomocy są bardzo mile widziane także w całym sezonie letnim. Działania obejmują prace na polu biwakowym, w ogrodzie, zagajniukach oraz asystowanie przy koncertach i warsztatach.

Będą prezentacje eko-osad, projektów, metod budownictwa naturalnego, permakultury i zdrowego stylu życia, wynalazków O.Z.E. itp.

Przewidujemy zwłaszcza prace ogrodniczych, budowanie małej architektury z drewna i kamieni a także artystyczne upiększanie terenu.

W trakcie wolontariatu możesz dowiedzieć się, w jaki sposób założyć własną eko-osadę, jak budować z naturalnych materiałów oraz prowadzić permakulturowe poletka. Poznasz też ekologiczne rozwiązania na oczyszczalnię, budowę prysznica solarnego oraz toalety. Na terenie Osady znajdują się uprawy konopii leczniczych. Masz niepowtarzalną szansę na to, aby dowiedzieć się, jak przebiega ich hodowla, pielęgnacja, suszenie, a także przygotowanie ekstraktów zawierających CBD. Napijesz się też pysznej, konopnej herbatki.

Jesteśmy otwarci na nowe pomysły i wymianę wiedzy oraz doświadczeń.

Zapewniamy zakwaterowanie na biwaku, w kopule glinianej lub w przyczepie campingowej, posiłki wegetariańskie oraz wegańskie (w tym produkty dla osób będących na surowej diecie wegańskiej). Możesz przyjechać na kilka dni lub zostać dłużej.

Wolontariusze mają możliwość uczestnictwa w warsztatach i innych wydarzeniach odbywających się na terenie Osady. Są to m.in.:

WARSZTATY BUDOWNICTWA NATURALNEGO pod kierunkiem inż. arch. Jacka Gałąski. Wygłosi on wykład o tym harmonijnym z przyrodą, a także fizycznością i duchowością Człowieka, sposobem budowania i zamieszkiwania jako rezultacie zmiany świadomości. Obejrzymy gotową Kopułę Brzozówki, a na jej przyzbie będzie gawęda zasadźcy eko-osady o doświadczeniach w budowie takiego obiektu. Odbędą się zajęcia praktyczne pracy ze słomą i gliną oraz budową konstrukcji drewnianej domu naturalnego i ogląd  trwających w Osadzie budów. Powiemy o roli słomy konopnej. W przerwach podajemy herbatki ziołowe i konopne.

WARSZTATY PERMAKULTURY  (ogrodnictwo biodynamiczne) ekologa Łukasza Nowackiego, założyciela Fundacji Transformacja. Teoria permakultury i nauka tworzenia pożytecznych grządek permakulturowych, w tym śródleśnych, z naturalnym nawodnieniem z mikrozbiorników z deszczówką. Rola grzybów w biosystemach itp.

IMPREZY LUDYCZNE,  jak  powitanie Lata, czy dożynki gdy spotykamy się, co wieczór – Osadnicy i Goście przy żywym ogniu a czasem muzyce. Jak w Święta Kupalne na ludowym festynie z koncertem zespołu Syndykat Artystyczny KURAKAS.

Przykładem imprezy kulturalnej, w której uczestniczymy jest planowany na latoś WARSZTAT Z MUZYKOTERAPII ORGANICZNEJ: „Instrumenty archaiczne w terapii i w profilaktyce” – praktyczne zastosowanie dźwięku w harmonii z mapą biolokacji (4 kierunków, żywiołów i wszelkich sił związanych z nimi).Podczas jednodniowego warsztatu uczestnik  zaznajamia się z instrumentami (pochodzącymi ze wszystkich kontynentów ziemi) i ich podziałem, celowością w praktycznym zastosowaniu na co dzień. Równolegle w oparciu o wymiar dźwięku zgłębiamy także strukturę własnej osobowości tj. temperament, żywioły  czy cechy osobowości.  Dlatego też każdy uczestnik kursu zostanie zaopatrzony w osobista mapę względem, której będzie mógł oprzeć się w zgłębianiu wszelkiej wiedzy na ten temat. Zajęcia odbędą się w naszym leśnym Amfiteatrze i w tajemniczej Kopule Brzozówki.

Ponadto zapraszamy na KONOPNE ŻNIWA, czyli wspólny, ręczny zbiór rosnących w Osadzie i na pobliskim polu trzech odmian konopi (cannabis sativa). Goście wraz z gospodarzem wspólnie zbierają liście i kwiatostany tej arcypożytecznej rośliny, wdychając przy tym olejki eteryczne zawierające kannabinoidy. Po pracy zapraszamy na wspólną wieczerzę. Każdy(a) z żniwiarzy dostaje torebkę zebranego ziela.

Tego lata zaprezentujemy prototyp małego generatora energii elektrycznej z OZE, pozwalający na zaopatrzenie centrum Osady i każdego jednorodzinnego domostwa w prąd i ciepło. Termin prezentacji podamy na naszej stronie internetowej i profilu fb (https://www.facebook.com/ekoosadabrzozowka).

 

Mile widziani artyści: tradycyjni, awangardowi, ludowi. Otwieramy przed Wami przestrzeń na plenery z możliwością zaprezentowania swych prac w naszej Galerii, wewnątrz glinianej Kopuły Brzozówki lub w zielonej przestrzeni naszej Fundacji (ok.1 ha). Do dyspozycji eko-biwak.

Zastanów się, jak podoba Ci się ten kierunek – przybywaj do nas jako wolontariusz(ka). Zapraszamy z chętnymi do pracy rękoma i inwencją twórczą!

 

Kontakt: telefony: 506 980648 lub 570246070

Adres: Brzozówka 25, 96-214 Cielądz, pow. rawski, woj. łódzkie