KOPUŁA BRZOZÓWKI to nasza wizytówka i zapowiedź tego, jak w naszej Osadzie będziemy kształtować przestrzeń.
Jej budowę rozpoczęliśmy 29 czerwca 2016 od wykopu i wyłożenia podwalin z kamienia polnego. Nawałnice latem i ulewy jesienią 2016 nie przeszkodziły nam w pracach ziemnych i posadowieniu solidnego fundamentu a na nim ścian.

Jak czynili to nasi słowiańscy przodkowie, dawno przed Piastami, złożyliśmy pod jednym z głazów „zakładzinę”. Oto fragment załączonego do niej aktu:
​​

„Niech Kopuła Brzozówki służy długo ludziom czystego serca,​ ​
przybywającym tu w dobrych intencjach!”

Na przełomie lipca i sierpnia 2016 ekipa Janusza Świderskiego z pomocą przyjaciół Fundacji postawiła ściany kopuły z około 270 bloczków słomy obrzuconej gliną. Jednak konstrukcja zawierała błąd: na jej połaci umocowano około 20 wsporników, które były zbyt słabe dla podtrzymywania więźby dachowej z pokryciem z desek okrytych gontem.

Od października do początku grudnia 2016 trwały prace wykończeniowe:
1. Wykonaliśmy instalację elektryczną wewnątrz i na zewnątrz Kopuły a także linię teleinformatyczną (na terenie centrum Osady Wi-Fi będzie wzbronione).

2. Budynek został otynkowany gliną. Wykonawcą prac był Adam Poprawski, zaś Ci, którzy ten budynek wymarzyli, zaprojektowali i wspierali jego budowę, własnymi dłońmi, umaczanymi w glinie, przekazali swoje dobre energie Kopule Brzozówki, wykonując estetyczne elementy z gliny.

3.  W listopadzie 2016 odbyła się narada architekta Jacka Gałąski z inwestorem, którym jest Paweł Fijałkowski, załozyciel i prezes Fundacji Eko-osada Brzozówka. Radą słuzył rawski przedsiębiorca budowlany Zbigniew Badowski (obecnie członek Rady Fundacji). Postanowiono, że więźba dachowa będzie konstrukcją samonośną i oprze się na dziesięciu kolumnach modrzewiowych. Następnie ekipa cieśli z Cielądza (firma Krzysztofa Słodkiego) wykonała więźbę dachową i pokryła dach papą. Więźbę zmontowno na ziemi, następnie dzwig podniósł ją i umieścił na kolumnach, z pomocą kilku z nas, naprowadzających konstrukcję linami.

Latem 2017 przy pracach wykończneniowych Kopuły pracowali działacze Fundacji.

W pobliżu zbudowalismy Amfiteart – półkolisty wał kamienno-ziemny z ławkami, sceną i menhirem w tle. Wokół Kopuły zrobiliśmy wysokie grządki i rabaty, zaś w Parku Modrzewiowym nasadziliśmy po kilka dębów i cedrów oraz ozdobne krzewy i byliny. Powstał też  heksagonalny chruśniak do medytacji, projektu Sławka Majewskiego.                                                                             Jesienią 2017 kolisty fundament kopuły został oblicowany kamieniami polnymi według pomysłu Pawła Fijałkowskiego, ktory też te kamienie wmurował z pomocą kolegów.

Dnia 2 września 2017 Kopuła została oddana do użytku. Pierwszą imprezą kulturalną był koncet muzyki relaksacyjnej w wykonaniu Sylwii Nadgrodkiewicz. W Kopule odbywają się też zajęcia „ZIELONE POJĘCIE” z zakresu ekologii i budownictwa naturalnego.

11 listopada zainaugurowaliśmy w jej jaskiniowym wnętrzu „GALERIĘ SZTUKI EKO-BRZOZÓWKA”, w której pierwszym wystawiającym był wybitny artysta-malarz David Pataraia. Opiekę nad Galerią sprawuje Agnieszka Maćkowiak.

Zapraszamy do odwiedzenia naszej Osady i zapoznania się z Kopułą. Możesz zobaczyć jak powstaje modelowa eko-osada, dowiedzieć się , jak budować z drewna, słomy, kamiena polnego i gliny oraz jak urządzić teren wokół zgodnie z zasadami ochrony przyrody a zwłaszcza peremakultury.

Udział w zajęciach w 2017 roku jest bezpłatny. Gości częstujemy herbatą z konopi. Można też nabyć susz i olej konopny z naszego pola.

Przyjaciółko! Przyjacielu!

Jak masz jakieś zbędne maszyny, narzędzia, materiały budowlane, sadzonki roślin​ i inne rzeczy, które przydadzą się przy​budowie i urządzaniu centrum naszej Osady, to bardzo prosimy o nie.
Przyda się też Twoja wyobraźnia, pomysły, kunszt, para rąk i ich biegłość.

Można przybyć do Brzozówki na godzinę lub na kilka dni. Gdy pogoda pozwoli, udostępniamy z
akwaterowanie na naszym biwaku, gdzie można ustawić własny namiot lub samochód. W Rawie noclegi są na kwaterze pracowniczej ok 15 km od nas, cena 40 zł. Hotel ok 120 zł.

Wyżywienie: catering obiadokolacja ok 15 zł, śniadanie we własnym zakresie.

Prosimy o potwierdzenie przybycia.

                                                                        Agnieszka Maćkowiak i Paweł A. Fijałkowski wraz z Osadnikami Brzozówki

Kontakt: witaj@eko-brzozowka.pl
tel. 506980648 lub 570264070