Zapraszamy po ZIELONE POJĘCIE w sezonie 2018                                    

W ciągu lata na WARSZTATY PERMAKULTURY  (ogrodnictwo biodynamiczne) ekologa Łukasza Nowackiego, założyciela Fundacji Transformacja. Uczestnicy zajęć poznają Teorię permakultury i naukę tworzenia pożytecznych grządek permakulturowych, w tym śródleśnych, z naturalnym nawodnieniem z mikrozbiorników z deszczówką, rolę grzybów w biosystemach itp. Dodatkowo odbędzie się gawęda Pawła Fijałkowskiego: „Moja uprawa i zbiory konopi. CBD.- Doświadczenia dwóch lat” i degustacja herbatki konopnej. Cena za dzień warsztatów  – 80 zł. Prosimy chętnych o zgłoszenia, termin podamy później.

W czerwcu: Prelekcje i warsztaty o budownictwie naturalnym dla uczniów szkół powiatu rawskiego. Warszaty otwarte, temat: budowa małego domu mieszkalnego wg projektu i z nadzorem autorskim architekta Osady inż. Jacka Gałąski; pokaz budowania ścian z kostek słomy; wykład o budownictwie naturalnym jako źródłem harmonii z przyrodą, a także fizycznością i duchowością Człowieka, oraz sposobem budowania i zamieszkiwania, będących rezultatem zmiany świadomości; gawęda zasadźcy eko-osady o doświadczeniach w budowie Kopuły; zajęcia pracy z gliną oraz budową konstrukcji drewnianej domu naturalnego. Chętnych prosimy o zgłoszenia.

 17 czerwca: Wprowadzenie do ZIELARSTWA. Wykład w Kopule oraz warsztat pozyskiwania cennych roślin i tworzenia preparatów z ziół rosnących wśród zagajników i łąk. Warsztaty poprowadzi: Karolina M. Kumor, fitoterapeutka i propagatorka naturalnego, pełnego ziół stylu życia. Cena dnia zajęć: 133 zł (w cenie spirytus i inne produkty do wykonania preparatów ziołowych dla uczestników warsztatów).

koncert Syndykatu Artystycznego KURAKAS w Brzozówce
koncert Syndykatu Artystycznego KURAKAS w Brzozówce

21 – 24 czerwca: Święta letniego przesilenia. Na powitanie Lata (Kupała, Midsomar, Mitra, Caniculla) spotykamy się, co wieczór – Osadnicy, Goście i mieszkańcy wsi Brzozówka przy żywym ogniu. Święta zwieńczymy 24 czerwca wieczorem na ludowym festynie z koncertem zespołu Syndykat Artystyczny KURAKAS, grającego muzykę Andów. W przerwie konkurs na piękny wianek i loteria fantowa. Wstąp Wolny(a)! Zaś wieczorem 23 czerwca uzdrowicielka duchowa Iwona Kostrzewa zaprasza na Krąg Kobiet, trwający w noc, aż do świtu. Zajęcia w plenerze, odpoczynek w Kopule. Szczegóły i koszt podamy zainteresowanym paniom i dziewczynom.

7/8 lipca, ZAJĘCIA MEDYTACYJNE „Uwolnij Siebie”. To szereg wykładów i ćwiczeń praktycznych, związanych ściśle z kwintesencją medytacji ponadkulturowej. Tematem przewodnim będzie pozbywanie się głównej przeszkody w naszym życiu, jaką jest stres i praktyki prowadzące do zrozumienia siebie i osiągnięcia szczęścia nieuwarunkowanego przez czynniki zewnętrzne. Wykład o medytacji w różnych kulturach świata. Podstawy pracy z własnymi emocjami i energiami, energie kobiece i męskie, partnerstwo. Własna medytacja w Kopule i w plenerze leśnym.  Wykłady prowadzą Magdalena Bocheńska i Konrad Przeradzki – nauczyciele z wieloletnią praktyką. Cena: 100 zł za 1 dzień, 160 zł za dwa dni.

 14 lipca: WARSZTAT Z MUZYKOTERAPII ORGANICZNEJ Tomasza Niewiadomego  „Instrumenty archaiczne w terapii i w profilaktyce” – praktyczne zastosowanie dźwięku w harmonii z mapą biolokacji (4 kierunków, żywiołów i wszelkich sił związanych z nimi).Podczas jednodniowego warsztatu uczestnik  zaznajamia się z instrumentami (pochodzącymi ze wszystkich kontynentów ziemi) i ich podziałem, celowością w praktycznym zastosowaniu na co dzień. Równolegle w oparciu o wymiar dźwięku zgłębiamy także strukturę własnej osobowości, tj. temperament, żywioły  czy cechy osobowości.  Dlatego też każdy uczestnik kursu zostanie zaopatrzony w osobistą mapę, względem której będzie mógł oprzeć się w zgłębianiu wszelkiej wiedzy na ten temat. Zajęcia odbędą się w naszym leśnym Amfiteatrze i w tajemniczej Kopule Brzozówki. Cena 170 zł.

Na wieczorny koncert Tomasza o godz 19.30 – wstąp wolny(a).

Lipiec: zapraszamy na KONOPNE ŻNIWA, czyli wspólny, ręczny zbiór rosnących w Osadzie i na pobliskim polu konopi (cannabis sativa). Goście wraz z gospodarzem wspólnie zbierają liście i kwiatostany tej arcypożytecznej rośliny, wdychając przy tym olejki eteryczne zawierające kannabinoidy. Po pracy zapraszamy na wspólną wieczerzę. Każdy(a) ze żniwiarzy dostaje torebkę zebranego ziela.

24 -26 Sierpnia: Doroczny zlot Polskich Społeczności Alternatywnych, czyli spotkanie ludzi eko-osad i wiosek. Na Zlocie omówimy rejestrację Federacji  P.A.S. Będą prezentacje eko-osad, twórcy projektów, metod budownictwa naturalnego, zdrowego stylu życia, wynalazków O.Z.E. Itp. Wstąp Wolny(a) ale prosimy nam zgłosić swój udział w Zlocie.
Ponadto, przez całe lato odbywać się będą u nas warsztaty budownictwa naturalnego i debaty praktyków tego rzemiosła.

W Sierpniu nasz osadnik Adam Poprawski zaprosi na warsztaty bębniarskie.

W naszej Galerii Sztuki odbędą się kolejne ​realno-internetowe wystawy artystów plastyków.

Serdecznie zapraszamy do pomocy wolontariackiej przy porządkowaniu lasu, urządzaniu zieleni ozdobnej, parku oraz budowie małej architektury z drewna i kamieni polnych, a także zbioru i suszenia konopi. Przewidziana jest tłoka, starosłowiańska radosna praca na rzecz potrzeb eko-Osady, zakończona zabawą.

Mile widziani artyści: tradycyjni, awangardowi, ludowi... otwieramy przed Wami przestrzeń na plenery z możliwością zaprezentowania swych prac w naszej Galerii, wewnątrz glinianej Kopuły Brzozówki lub w zielonej przestrzeni naszej Fundacji (ok 1 ha). Do dyspozycji eko-biwak.

Paweł A. Fijałkowski -prezes Zarządu, zasadźca Osady
Agnieszka Maćkowiak – kurator Galerii Sztuki Brzozówka
Stefan M. Rybak – przewodniczący Rady Fundacji
oraz Wiec Osadników Brzozówki